Domů > Novinky > Obsah

O kroucení motoru

May 03, 2017

Typy krokových motorů

Poláci

Motor, který jsem zde ilustroval, má rotorový magnet rozdělený do spousty střídavých severních a jižních pólů, takže tento design je známý jako vícepólový motor. Čím více pólů, tím kratší je vzdálenost, kterou se motor otáčí na každém kroku a tím přesněji se dá řídit.

Fáze

V motoru se "fází" obvykle rozumí jeden nebo dva protilehlé elektromagnety, které střídavě fungují (pokud nechcete synchronizovat jeden s druhým nebo fázově). Motor, který jsem popsal výše, má dvě fáze (dva páry elektromagnetů, tedy celkem čtyři elektromagnety uspořádané na 90 stupňů). V třífázovém krokovacím motoru můžete mít tři elektromagnety uspořádané pod úhlem 120 stupňů (tzn. Tři jednotlivé elektromagnety, i když třífázový motor může mít také tři páry uspořádané o 60 stupňů od sebe). Čtyřfázový motor má osm elektromagnetů uspořádaných ve čtyřech párech, přičemž každý z nich je oddělen od dalších 45 stupňů.


Výhody a nevýhody krokových motorů

Důvodem použití krokového motoru je přesné ovládání: můžete jej přesunout přes definovaný úhel. Ale existují i nevýhody. Krokové motory mohou být někdy poměrně trhavé, protože začínají a zastavují každý krok s náhlým impulsem, což není vždy to, co chcete, pokud se pokoušíte vybudovat přesný stroj. Alternativou k použití krokového motoru je použití servomotoru: motor se zabudovaným mechanismem zpětné vazby. Typicky má servomotor, který se nazývá optický kodér připojený k jeho rotoru. V čistě angličtině je to černobílý vzorovaný disk, který se pohybuje před něčím jako fotoelektrický článek. Jak se disk otočí, buňka detekuje černobílý vzorek a elektronický obvod vyčítí z toho přesně kolik se disk otáčí. Pomocí této zpětné vazby může být motor ovládán hladce (a typicky mnohem přesněji) než jednoduchý krokový motor. Servomotory jsou mnohem sofistikovanější v konstrukci než krokové motory a mají tendenci být dražší, což je důvod, proč se místo toho často používají stepry.