Domů > Novinky > Obsah

Servomotor

Jun 29, 2017

Mechanismus

Servomotor je uzavřené smyčky servomechanismu, že využití umístit zpětnou vazbu kontrolovat svůj pohyb a konečné polohy. Vstup na její ovládání je signál (analogové nebo digitální) představující pozici velel na výstupní hřídel.

Motor je spárováno s nějakým typem kodéru pozici a rychlost zpětné vazby. V nejjednodušším případě se měří pouze pozice. Měřené polohy výstup je porovnána s pozici příkazu vnější vstup do regulátoru. Pokud se výstup liší od, které vyžadovaly, chybový signál je generován pak způsobuje motor otáčet v obou směrech, v případě potřeby aby výstupní hřídel na příslušném pracovišti. Jako přístup pozice chybový signál snižuje na nulu a motor se zastaví.

Velmi nejjednodušší servomotory používají jen pozici snímání přes potenciometr a bang bang kontrolu nad jejich motoru; motor vždy plnou rychlostí se otáčí (nebo zastavení). Tento druh servomotor není široce používán v průmyslové pohybové ovládání, ale základem jednoduchá a levná serva pro rádiem řízené modely.

Sofistikovanější servomotory pomocí optický rotační snímače měřit rychlost výstupního hřídele a proměnnou rychlostí jízdy ovládat rychlost motoru. Obě z těchto vylepšení, obvykle v kombinaci s řídicí algoritmus PID, umožňují servomotor uvést do polohy přikázal rychleji a přesněji, s méně překročení.

Servomotory a krokové motory

Servomotor spotřebovává energii, jak se otáčí přikázal pozici, ale pak servomotor spočívá. Krokové motory se nadále konzumovat moc zafixovat a přikázal postavení.

Servomotory se obecně používají jako alternativa výkonné krokový motor. Krokové motory mají některé inherentní schopnost kontrolovat pozici, jako mají vestavěný výstup kroky. To často umožňuje lze použít jako ovládací prvek nevázané pozici, bez jakékoli zpětné vazby kodér, jako jejich signál jednotky určuje počet kroků hnutí otočit, ale pro tento regulátor musí "vědět" umístění krokového motoru na moc nahoru. Tedy na první zapnutí, řadič bude muset aktivovat krokový motor a otočte jej do známé polohy, například dokud to aktivuje koncový spínač. To lze pozorovat při přepnutí na inkoustové tiskárně; Správce přesune inkoustové dopravce do krajní levice a pravice k navázání koncových poloh. Servomotor se okamžitě obrátit na jakéhokoliv úhlu správce pokyn, bez ohledu na počáteční pozici v moc nahoru.

Nedostatek zpětné vazby z krokového motoru omezuje jeho výkon, jak je krokový motor se pohybuje pouze směrem zatížení, který je v jeho schopnosti, jinak zmeškaných kroky při zatížení může vést k umístění chyby a systém muset být restartován nebo rekalibrovat. Kodér a řadič servomotor jsou dodatečné náklady, ale budou optimalizovat výkon celého systému (pro všechny rychlosti, síly a přesnosti) vzhledem ke schopnosti základní motor. U větších systémů, kde výkonný motor představuje stále větší podíl nákladů systému, servomotory mají výhodu.

Tam se zvyšuje popularita v uzavřené smyčce krokové motory v posledních letech. Chovat se jako servomotory, ale mají některé rozdíly v jejich softwarové řízení získat hladký pohyb. Top 3 výrobci uzavřené smyčky krokového motoru systémy používají Magnetické snímače jako jejich zařízení pro zpětnou vazbu z výběru v důsledku nízké náklady a odolnost proti vibracím. Hlavním přínosem uzavřené smyčky krokového motoru je cena poměr výkon. Není rovněž není třeba k ladění PID regulátor krokového systému uzavřené smyčky.

Mnoho aplikací, jako je laserové řezací stroje, mohou být nabízeny ve dvou oblastí, levné rozsah pomocí krokové motory a výkonné rozsah pomocí servomotorů.