Domů > Novinky > Obsah

Dvoufázové krokové motory

Mar 03, 2017

Existují dvě základní uspořádání vinutí pro elektromagnetické cívky ve dvoufázovém krokovacím motoru: bipolární a unipolární.

 

Unipolární motory

Unipolární krokový motor má jedno vinutí se středovým kohoutem na jednu fázi. Každá část vinutí je zapnuta pro každý směr magnetického pole. Jelikož v tomto uspořádání může být magnetický pól obrácen bez přepnutí směru proudu, komutační obvod může být pro každé vinutí velmi jednoduchý (např. Jediný tranzistor). Typicky, vzhledem k fázi, je středový kohout každého vinutí běžný: dává tři vodiče na jednu fázi a šest vodičů pro typický dvoufázový motor. Často jsou tyto dvě fáze společné vnitřně spojeny, takže motor má pouze pět vodičů.

 

Mikrořadič nebo regulátor krokového motoru lze použít k aktivaci hnacích tranzistorů ve správném pořadí a toto snadné ovládání dělá unipolární motory oblíbené u fanoušků; Jsou to pravděpodobně nejlevnější způsob, jak dosáhnout přesných úhlových pohybů.

 

 

(Pro experimenta, vinutí mohou být identifikovány dotykem svorkovnic dohromady v PM motors.If jsou svorky cívky jsou připojeny, hřídel je těžší otáčet.jeden způsob, jak odlišit střední kohoutek (společný drát) z cívky - konec drátu je měřením odporu.Odporu mezi běžným vodičem a cívkovým vodičem je vždy polovina odporu mezi vodiči cívky.To je způsobeno tím, že je dvojnásobek délky cívky mezi konci a jen polovina od středu Vodič) do konce.) Rychlý způsob, jak zjistit, jestli pracuje krokový motor, je zkratovat každé dvě dvojice a zkusit otáčet hřídel. Kdykoliv se ucítí vyšší než normální odpor, znamená to, že okruh konkrétního vinutí je uzavřen a že fáze pracuje.

 

Bipolární motory

Bipolární motory mají jedno vinutí na jednu fázi. Proud v proudu musí být obrácen, aby se obrátil magnetický pól, takže hnací obvod musí být komplikovanější, typicky s uspořádáním H-můstku (k dispozici je však několik volných čipů řidiče, aby to bylo Jednoduchá záležitost). V každé fázi jsou dva vodiče, žádné nejsou běžné.

 

Statické efekty tření pomocí H-můstku byly pozorovány u některých topologií pohonu.

 

Odstupňování krokového signálu při vyšší frekvenci, než může motor reagovat, sníží tento efekt "statického tření".

 

Protože jsou vinutí lépe využívány, jsou silnější než unipolární motor stejné hmotnosti. To je způsobeno fyzickým prostorem obsazeným vinutími. Unipolární motor má ve stejném prostoru dvojnásobné množství drátů, ale pouze v polovině času, což je 50% účinnost (nebo přibližně 70% dostupného točivého momentu). Ačkoli bipolární krokový motor je složitější řídit, množství čipů řidiče znamená, že je to mnohem méně obtížné dosáhnout.

 

8-vodičový krokový knoflík je navinut jako unipolární krokový knoflík, ale vodiče nejsou připojeny k vnitřnímu vnitřnímu motoru. Tento typ motoru může být zapojen do několika konfigurací:

 

Unipolární.

Bipolární se sériovými vinutími. To dává vyšší indukčnost, ale nižší proud na jedno vinutí.

Bipolární s paralelními vinutími. To vyžaduje vyšší proud, ale může být lepší, když je indukčnost vinutí snížena.

Bipolární s jedním vinutím na jednu fázi. Tato metoda spustí motor jen na polovině dostupných vinutí, což sníží dostupný nízkorychlostní točivý moment, ale bude vyžadovat menší proud