Domů > Novinky > Obsah

Jaké jsou funkce uhlíkového kartáče?

Mar 21, 2017

Uhlíkové kartáče jsou elektromechanické vodicí zařízení, které se připojují k pohyblivým částem a poskytují elektrický proud. Obvykle se používají v motorech, generátorech a alternátorech. Existuje mnoho použití uhlíkových kartáčů, ale tři základní použití jsou v domácích aplikacích, které běží na střídavém proudu (AC), na automobilových aplikacích, které pracují na stejnosměrném proudu (DC) a na průmyslových aplikacích, které běží na AC i DC.

Domácnost

  • Uhlíkové kartáče jsou běžnou součástí domácích spotřebičů, jako jsou elektrické nářadí, zahradní technika a kancelářská technika. Turbíny vysavače, vysoušeče vlasů a rukou a mycí a sušicí stroje jsou také běžnými aplikacemi tohoto typu uhlíkového kartáče, který je obecně mnohem menší než jeho průmyslové nebo automobilové protějšky. Mikrohlídkové kartáče jsou například přesné součásti určené pro hračky, holicí strojek a audio a video zařízení. V tak malých rozměrech jsou uhlíkové kartáče často umístěny uvnitř drobných mini-motorů poháněných bateriemi, které jsou navrženy tak, aby přenášely energii tiše as nejmenším množstvím tření na pohyblivé části, jako jsou kola a holicí strojek.

Automobilový průmysl

  • Vozy obecně používají malé a pomocné uhlíkové kartáče pro stejnosměrné motory, spouštěče a alternátory. Alternátory jsou zařízení, která převádějí mechanickou energii na elektrickou energii. Skládají se z rotoru se svinutým drátem, který vytváří magnetické pole, když protéká proudem. Automobilové uhlíkové kartáče se používají k přívodu proudu do drátu v alternátoru. Automobilové uhlíkové kartáče se nacházejí ve většině osobních vozidel, motocyklů, nákladních automobilů a naftových a dieselových vozidel. Dokonce i menší, speciálně navržené uhlíkové kartáče se používají u volantů a kontaktů pro airbagy.

Průmyslový

  • Průmyslové uhlíkové kartáče se používají na velkých komutátorových strojích, u kterých je proud mezi rotorem a vnějším obvodem pravidelně obrácen. Ty zahrnují motory střídavého a stejnosměrného proudu, rotorové svazky, trakční motory, turbogenerátory, větrné elektrárny, vodní elektrárny a ocelové, cementové a papírenské mlýny. Průmyslové uhlíkové kartáče lze také použít k napájení automobilů poháněných bateriemi, lanovky a trolejbusy a často se používají ve stavebních vozidlech, jako jsou vysokozdvižné vozíky a jeřáby. Kartáče připojují generátor k rotoru skrz komutátor, který má měděné segmenty nebo se přemisťuje. Kartáče mají opotřebení a otřesy mezi rotujícím rotorem a nepohyblivým generátorem při vedení elektřiny mezi nimi. Průmyslové kartáče jsou speciálně navrženy tak, aby odolaly extrémním teplotám.