Domů > Novinky > Obsah

Proč střídavé motory jsou skvělou volbou

Mar 08, 2017


Co je bezkartáčový stejnosměrný motor?

Bezkartáčové jednosměrné motory, známé také jako motory BLDC, jsou synchronní elektromotory, které se pohybují nebo jsou "komutovány" elektronicky, se stejnosměrnými napájecími magnety, které rotor pohybují v okolí statoru. Namísto kartáčů a komutátorů používají motory BLDC krokový regulátor motoru k vytvoření otáčení, které mění elektrickou energii na mechanickou energii.

Výhody bezkartáčových motorů

Bezkartáčové stejnosměrné motory mají mnoho výhod oproti svým protěžovaným stejnosměrným motorům. Nejobvyklejší výhodou bezkartáčového motoru je jeho nedostatek kartáčů a fyzického komutátoru. Tento rozdíl znamená, že existuje mnohem méně částí, které se mohou opotřebovávat nebo přetržovat a je třeba je vyměnit, než v kartáčovaném motoru. Motory BLDC mají tendenci být spolehlivější, vydrží déle a jsou efektivnější. Motory BLDC mají ve skutečnosti předpokládanou životnost více než 10 000 hodin.

Další výhodou bezkartáčového motoru je to, že může pracovat při rychlostech vyšších než 10 000 ot./min. V zatíženém i nevykládaném stavu. Je také schopen pracovat s menším šumem a elektromagnetickým rušením než kartáčovaný motor, protože jeho vnitřní části jsou zcela uzavřeny.

Aplikace střídavých motorů

Každá úloha, která používá stejnosměrný motor kartáčů, může místo toho používat střídavý stejnosměrný motor. Motory BLDC se používají v chladicích ventilátorech PC, DVD přehrávačích, gramofonech a dokonce i v elektrických vozidlech. Jsou také v poptávce pro použití v modelových letadlech kvůli své schopnosti poskytovat potřebný výkon při nízké hmotnosti. Pokud hledáte vyšší účinnost motoru, zkontrolujte, zda je možné v motoru BLDC vyměnit motor kartáčů, který právě používáte.